Syrop

Spis treści:

3 przepisy na syrop do impregnacji ciast biszkoptowych

Mówi się, że impregnacja biszkoptów została po raz pierwszy wymyślona przez Włochów, którzy są chciwi na różne słodycze, chociaż Francuzi, dumni ze swojego statusu wyznaczników trendów, kwestionują ten fakt. Tak czy inaczej, ale ta część ciasta nadaje herbatnikowi niezwykły delikatny smak, który lubi większość ludzi. Przygotowanie go nie jest trudne, najważniejsze jest, aby znać proporcje, w jakich impregnacja podkreśli wszystkie zalety ciasta, nie zamieniając go w rozmoczoną, bezkształtną masę.

Jak używać impregnacji?

Choć w sztuce kulinarnej nie obowiązują ścisłe reguły ścisłe, a najlepsze dania przygotowywane są intuicyjnie, to w tym przypadku lepiej sięgnąć po matematykę.

Francuscy cukiernicy opracowali formułę idealnego ciasta, która pozwala nadać mu nieporównywalny smak bez łamania kształtu i wprowadzania specjalnych syntetycznych dodatków.

Aby zrobić dobre ciasto, wystarczy zastosować tę proporcję do używanego ciastka. Nawiasem mówiąc, formuła nadaje się tylko do ciast biszkoptowych – kruche ciasto, ciasto francuskie i inne rodzaje baz wymagają przestrzegania ich własnych specjalnych zasad.

Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy zastosować impregnację, ponieważ pomyłki mogą zamienić wspaniałe ciasto w kawałek całkowicie niejadalnego płynącego ciasta. Po upływie 6-7 godzin od zakończenia pieczenia zalewamy nim ciastka biszkoptowe Jeżeli używa się gotowych zakupionych biszkoptów, proces należy rozpocząć 2-3 godziny po wejściu do domu.

Można stosować tylko impregnację w temperaturze pokojowej – po schłodzeniu syrop cukrowy staje się niesamowicie włóknisty i zbiera się na powierzchni, stopniowo zmieniając się w rodzaj niechlujnej glazury. A dzięki silnemu nagrzewaniu kształt ciastek zostaje zaburzony, zmuszając je do wpadania do środka. Dlatego po przygotowaniu wybranej impregnacji należy ją odstawić na 2-3 godziny do ostygnięcia, ale nie wstawiać do lodówki.

Jeśli będziesz używać impregnatów alkoholowych do biszkoptu, musisz dokładnie zrozumieć, ile składników należy wziąć, aby przygotować idealną kompozycję. Kiedy ciasto jest namoczone w koniaku, wódce lub rumie, zbyt duża ilość alkoholu sprawi, że biszkopt będzie gorzki, całkowicie zrujnując całe kulinarne arcydzieło.

Podobne podejście stosuje się w przypadku cynamonu, skórki cytryny, kawy i innych produktów, które mają dość bogate aromaty i mogą stać się dominujące w gotowym naczyniu.

Podstawowe przepisy

Należy od razu powiedzieć, że jakikolwiek impregnat do biszkoptu to zwykły syrop cukrowy, wyposażony w pewne dodatki. Należy go bardzo ostrożnie ugotować – do tego używa się małego rondla z grubym dnem, który umieszcza się na małym ogniu. Co więcej, nie można doprowadzić syropu do wrzenia, w przeciwnym razie uzyskana kompozycja będzie wyjątkowo niestabilna, a gdy temperatura spadnie, zacznie się wytrącać lub, co jest wielokrotnie gorsze, krystalizować.

Najpierw zastanowimy się, jak przygotować bazę, a następnie dodatki, które pomogą uczynić impregnację dopracowaną i niepowtarzalną.

Początek

Aby uzyskać wysokiej jakości syrop do namaczania biszkoptów, potrzebujesz białego cukru pudru i przefiltrowanej wody. Ostatni wymóg należy bezwzględnie spełnić, ponieważ płyn z kranu zawiera wiele obcych substancji, które uniemożliwiają normalne rozpuszczenie cukru i zepsują smak. Niektórzy smakosze radzą przyjmować cukier trzcinowy, który ma wyśmienity smak, ale pamiętajmy, że koszt takiego produktu jest dość wysoki, więc ciasto nie będzie tanie.

Syrop cukrowy wymaga ścisłej proporcji, w przeciwnym razie dostaniesz albo słodką wodę, która może przepływać przez ciastka bez ich moczenia, albo gęstą papkę, która wygląda bardziej jak lukier.

Jeśli konieczne jest uzyskanie bardzo mocnego smaku jakiegoś dodatku, ilość cukru można zmniejszyć do 350-400 gramów.

Podgrzej płyn z dodatkiem cukru na małym ogniu, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Kiedy pojawi się piana, delikatnie ją usuń i kontynuuj gotowanie, od czasu do czasu mieszając, aż cały cukier się rozpuści. Po zakończeniu namaczania biszkoptu zdjąć z ognia i wstawić do lodówki na około godzinę przed dodaniem aromatu. Jeśli zrobisz to wcześniej, po prostu wyparuje, pozostawiając czysty syrop cukrowy.

Gdy wszystko będzie gotowe, konieczne będzie polanie ciasta impregnatem, delikatnie pocierając je łyżką, stopniowo dodając więcej płynu.

Dodatki do alkoholu

Istnieje wiele impregnatów herbatników na bazie napojów alkoholowych. Alkohol znacznie wzmacnia smak samego ciasta, użytej śmietanki i dodatkowego dodatku, jeśli jest stosowany. Z tego powodu do impregnacji często dodaje się składniki owocowe lub ziołowe.

Najpopularniejsza jest impregnacja koniakowa, która przyszła do nas z tradycji francuskiego cukiernictwa. Na litr syropu dodaj 150 ml napoju, upewniając się, że dobrze wymieszał się z główną gęstą masą.

Ponadto impregnaty biszkoptowe można wykonać innymi napojami alkoholowymi, w tym:

  • rum;
  • droga wódka;
  • likiery;
  • nalewki.

Możesz również łączyć oryginalne smaki z koniakiem, na przykład cynamonem, kawą, czekoladą, wiśniami. Do rumu nadają się śmietana, syrop kokosowy lub likier, mięta i inne zioła. Ale impregnaty do biszkoptów na bazie likierów i nalewek są zwykle samowystarczalne. Dodając do nich dodatkowy składnik, możesz zakłócić harmonię smaku, uzyskując dość nieprzyjemne doznania.

Odcienie owocowe

Aby przygotować wysokiej jakości impregnaty do ciastek na bazie owoców i jagód, należy najpierw wybrać optymalną opcję dodatku. Najlepszym aromatem jest likier, nalewka lub esencja alkoholowa, ale trzeba na nie bardzo uważać, bo kilka dodatkowych kropel doda zbyt bogatego smaku lub doda mu nadmiernej goryczy. Dlatego wielu kulinarnych ekspertów zaleca stosowanie dżemów i konfitur. Muszą być jednak świeże, ponieważ nadmierna grubość uniemożliwi ich normalne rozpuszczenie.

Pozostaje tylko dokonać wyboru. Impregnacja cytryną uważana jest za klasykę, która jest również klasykiem cukiernictwa francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Ale owoce cytrusowe, w tym pomarańcze, mandarynki i grejpfruty, muszą być również używane z dużą ostrożnością, ponieważ mają bardzo intensywny smak.

Dobra opcja, w której nie możesz bać się dodać dużo aromatu – truskawka, wiśnia, malina, morela, śliwka. Popularne są również różnorodne jagody – porzeczki, agrest, borówki, jagody.

Nuty kwiatowe

Możesz również przygotować syrop o kwiatowych aromatach. Fiolet to dobra opcja, która nada ciastowi delikatny smak. Oryginalna będzie również impregnacja różą, jaśminem i innymi kwiatami używanymi w kuchni. Służą do robienia konfitur, nalewek alkoholowych i esencji, a także są mielone z cukrem, pozostawiając na kilka dni, po czym sok zbiera się.

Wreszcie, jeśli w ogóle nie masz czasu i chęci na robienie słodyczy, a chcesz zadowolić bliskich pysznym ciastem, możesz kupić w sklepie gotową esencję lub syntetyczny środek aromatyzujący. Jednak takich dodatków nie należy nadużywać, ponieważ są one znacznie bardziej szkodliwe dla organizmu niż wszystkie powyższe.